A bejegyzések listája

2010. augusztus 15., vasárnap

Szabadkőműves érdekességek Ausztriában

Nemrégiben szerencsém volt néhány napot Ausztriában töltenem, így alkalmam adódott arra, hogy felkeressek néhény ausztriai, szabadkőművességgel kapcsolatos helyet.

Bécsben, a Rauhensteingasse 3. alatt található az Osztrák Nagypáholy páholyháza. A páholyház ugyan nem látogatható kívülállók részére, de érdemes megtekinteni díszes fa kapuját és a fölötte címerként felfüggesztett követ.



A páholyház bejáratával szemben, a 4. számú házban  van a Zum rauhen Stein nevű szabadkőműves könyvesbolt.



Az üzlet sajnos éppen nem volt nyitva, amikor arra jártam, de a kirakaton keresztül jól látszott, hogy a könyveken kívül különböző szabadkőműves emléktárgyak is kaphatók benne.

A Rauhensteingassén levő páholyházhoz és a bolthoz a legegyszerűbben a Kärntner Straßén a Stephanskirche felé haladva jobbra fordulva a Himmelhofgassén keresztül lehet eljutni.


A Bécstól kb. 150 km-re levő Zwettl városka mellett 5 km-re van a Rosenau kastély, amelyben szabadkőműves múzeum működik. Bár busszal is megközelíthető, de sokkal olcsóbb 28 eurós csoportos kirándulójeggyel (max 5 főig) vonattal utazni. A bécsi Franz-Josefs-Bahnhofról induló REX-ről (Regional Express) a Schwarzenau állomáson kell átszállni egy motorvonatra, amely elvisz Zwettl-be. Zwettl-ből Rosenauba ugyan elvileg a helyi buszjárattal is el lehet jutni, de a ritkán közlekedő busz helyett érdemesebb taxit rendelni a főtéren levő idegenforgalmi irodában.

A Rosenau kastély szabadkőműves múzeuma minden nap 9-17h között látogatható, a belépődíj 5 euró. A bejáratnál jobbra levő lépcsőn kell az első emeleten levő kiállítást megközelíteni.



A múzeum főként az osztrák szabadkőművességre koncentrál, de országaink és szabadkőműves szervezeteink szoros kapcsolatai miatt számos magyar vonatkozású információval is találkozhatunk. A két nagypáholy kölcsönösen kisegítette egymást a bajban - amikor Ausztriában volt betiltva a szabadkőművesség, akkor az osztrákok Magyarországra jártak "munkára", majd amikor nálunk tiltották be, akkor meg Bécs volt a magyar szabadkőművesek mentsvára.

   

A kiállított tárgyak leírása sajnos csak németül van meg - nagyon hiányzott ezek angol nyelvű fordítása. A jegyhez kapott angol ismertető csak néhány oldal, s ezért nem helyettesíti a németül nagyon részletesen közölt információkat.

     

A tablókon sok magyar szabadkőműves neve megtalálható; részletesen ismertetik Angelo Solimán életét; látható a bécsi Újrakoronázott Reményhez páholyról készült festmény, amelyen Mozart, Schikaneder mellett az Esterházy család két prominense is megszemlélhető; rengeteg jelvény, kötény, szabadkőműves irat van kiállítva.


 

Talán a leglátványosabb a sötétkamra és a munkához berendezett páholy; a sötétkamrában a kötelező koponyával, a páholyban a főmester asztala, a durva és csiszolt kő valamint a tápisz (szőnyeg) ami a leginkább felhívja magára a figyelmet.

     

Mindent nem lehet elmesélni: tessenek elmenni és megnézni saját szemükkel!


Az összes fényképem: http://picasaweb.google.com/lalo5555/Rosenau#


Kapcsolódó weblapok:

http://www.waymarking.com/waymarks/WM7RW7_Masonic_Temple_Vienna_Austria


http://www.freimaurermuseum.at/


http://web.archive.org/web/20080528071719/http://www.ace.hu/icom/kir-besz-2007.html

Nincsenek megjegyzések:

A legolvasottabb bejegyzések

Blogarchívum