A Konspirációs teóriák című (és Megmondjuk a tutit - már ha ŐK engedik... alcímű) blog szabadkőművességgel foglalkozó írásának megjelent a második része.
Néhány megjegyzés a cikkhez
Azt írja a szerző: "történelmük hajnalán a szabadkőművesek (minden ellenkező híresztelés ellenére) igenis hittek egy felsőbbrendű lény (mindközönségesen: az Isten) létezésében."
A reguláris, angol irányzat tagjai szempontjából a jelen idő indokolt; a francia vagy latin irányzat tagjai pedig legalábbis lehetnek hívők.
A piramis és a mindent látó szem csak részlegesen és újonnan szabadkőműves jelkép - ha valaki ilyesmit akar látni, akkor érdemes templomba járni. A Batthyányi téri szent Anna templom homlokzatán is van egy jól kifejlett példány, s a még futó Kálvin kiállításon is megcsodálható egy.
Az anagrammákba nem érdemes belemenni - kis ötletességgel bármi kihozható a betűk permutálásával. Ráadásul a hatszögből csak 5 szöget használ fel. Kínos...
Hasonló a helyzet a számokkal is - bármiből bármi kihozható.
Pike szavai Luciferről mindig - itt is - töredékesek... Ráadásul a felvilágosodás számos nem szabadkőműves képviselője is "zászlajára" tűzte a "fényhozót".
Joseph Smith, a mormonizmus megalapítója nem egyszerűen szabadkőműves volt, hanem - megalapozott vélemények szerint - szabadkőműves rituálékból állította össze az új vallást.
A P2-t kizárták a szabadkőműves nagypáholyból - még a botrány előtt.
Hogy Lenin, Castro stb. szabadkőműves lett volna, merő kitaláció. Kubában a forradalom előtt jelentős számú szabadkőműves volt a legfelső vezetésben, ma egy sincs. Annak ellenére, hogy egyedüliként a "keleti" blokk országaiban, Kubában sohasem tiltották be a szabadkőművességet.
Nagy-Britanniában igenis bevezették a bírák és néhány más foglalkozás képviselőire azt a kötelezettséget, hogy bejelentsék esetleges szabadkőműves tagságukat. Ezt a rendelkezést 12 éve Jack Straw javaslatára hozták és éppen napjainkban oldotta fel - Jack Straw igazságügyminiszter. A bejelentési kötelezettség feloldását az UGLE (az angol nagypáholy) kérésére azzal az indoklással hozták, hogy az elmúlt 12 év tapasztalatainak elemzése szerint nem voltak az eljáró bírók esetében szabadkőművességükre visszavezethető mulasztások vagy hibás döntések.
Részletesebben lásd: aprofan.blogspot.com/2009/11/feloldottak-angliaban-birak-bejelentesi.html
Kapcsolódó cikkek:
http://konteo.blog.hu/2009/12/21/szabadkomuvesek_1_0
http://konteo.blog.hu/2009/12/28/szabadkomuvesek_2_0
Kapcsolódó blogbejegyzéseim:
aprofan.blogspot.com/2009/11/feloldottak-angliaban-birak-bejelentesi.html
http://aprofan.blogspot.com/2009/12/szinvonalas-es-szellemes.html
A bejegyzések listája
2009. december 30., szerda
Színvonalas és szellemes II.
2009. december 21., hétfő
Színvonalas és szellemes
A Konspirációs teóriák című (és Megmondjuk a tutit - már ha ŐK engedik... alcímű) blog elkezdett a szabadkőművességgel foglalkozni. Az írás színvonalas és egyben szellemes is. Egy folytatás biztosan lesz, de én kinézek a szerzőből többet is.
A lap egyébként nevében is hirdetve a konspirációs teóriákkal foglalkozik nagyon reálisan.
A többi cikk is hasonlóan színvonalas, ajánlom a tunguzkai tűzgömböt (leánykori nevén tunguz meteorit) és A Voynich-kéziratot.
Csak néhány pontosítás:
A gyökerekhez: James Anderson skót származású presbiteriánus lelkész (akit tévesen anglikánnak szoktak emlegetni) által összeállított/megírt szabadkőműves alkotmány (The Constitution of Free-Masons) első változatában (1723) még Ádámig vezeti vissza a szabadkőművességet és minden általa nagynak tartott bibliai és történelmi személyiséget is szabadkőművesnek nevez. Talán ennek a teóriának a kevéssé tarthatósága vezette aztán az Angol Egyesült Nagypáholyt (és más országok nagypáholyait) arra az elhatározásra, hogy hivatalosan nem nyilvánítanak véleményt az eredet kérdésében, bárki szabadkőműves, aki ilyesmivel foglalkozik, szigorúan csak magánvéleményként teheti meg ezt.
A szabadkőművesség háromosztatú rendszerébe a legények fokozata csak később került be, először csak inasok és mesterek voltak a páholyokban. (Legalábbis ez az elfogadottabb álláspont.)
Az UGLE szerint megkövetelt istenhit azért nem annyira "liberális", ahogy a cikkben szerepel, az angol irányzat szerint egy megszemélyesített istenben és az ő kinyilatkoztatásában kell hinni a szabadkőműveseknek. (Basic Principles, 1929.)
Ugyan az oriens a páhollyal egyenértékű, azért még a Francia Nagyoriens (és más nagyoriensek) nevében nem lehet nagypáholynak fordítani, már csak azért se, mert van Franciországban több, a nevében is nagypáholynak nevezett szabadkőműves szervezet is, pl. a Francia(országi) Nagypáholy (Grande Loge de France).
A cikkben szereplő "Angliai", vagy "Franciaországi" nagypáholyok, nagyoriensek a szabadkőművesek között, de a sajtóban és tudomános munkákban is egyszerűen "Angol" vagy "Francia"-ként szerepelnek, ellentétben a cikkbeli szószerinti fordítással.
A francia nagypáholyok és az angol irányzatú nagypáholyok közötti kapcsolat a cikkben szereplőnél azért szövevényesebb volt, a végeredményt tekintve azonban helyes a cikk leírása.
A "franciáknál már nőket is felvesznek"
kitétel viszont már nem elfogadható.
Ebből a szempontból számos különböző álláspont létezik az egyes nagypáholyokon belül. A Francia Női Nagypáholy (Grande Loge Féminine de France) természetesen felvesz nőket, viszont férfiakat nem. A Droit Humain vegyes rend (L'Ordre Maçonnique Mixte International "Le Droit Humain" nőket és férfiakat is befogad. A Francia Nagyoriens tiltja páholyaiban a nők felvételét (nemrégiben egy renitens páholyt emiatt fel is oszlatott), de elismeri szabadkőművesnek a női és vegyes páholyokat, viszont nem vesz részt velük közös "munkán". A Garibaldi közreműködésével egyesült Memphis Misraim (99 fokú szabadkőművesség!) páholyaiban szintén vannak nők. És persze ott van az angol irányzatot követő Francia Nemzeti Nagypáholy, amely nem ismeri el szabadkőművesnek a nőket is felvevő páholyokat.
A francia orientáció nem azonos a skót rítussal, több ún. magas fokokat tartalmazó rítus működik Franciaországban a skóton kívül, pl. a "Francia Rítus" és a "Modern Francia Rítus", illetve az angol orientációjú nagypáholyok mellett is működik rengeteg magasfokú rendszer, köztük a hivatalosan "Ősi és Elfogadott Skót Rítus"-nak nevezett skót rendszer is.
A cikkben az szerepel, hogy "a császár (valószínűleg vatikáni nyomásra) betiltja a szabadkőművességet". A vatikáni nyomás folyamatosan megvolt, de I. Ferenc 1795-ben a Martinovics-féle összeesküvés leleplezése és megtorlása kapcsán tiltotta csak be a szabadkőművességet.
A páholyház a Podmaniczky utca 45-ben volt, hamarosan Rosslyn hotel néven szálloda nyílik meg benne.
Kapcsolódó cikkek:
http://konteo.blog.hu/2009/12/21/szabadkomuvesek_1_0
http://konteo.blog.hu/2009/12/28/szabadkomuvesek_2_0
Kapcsolódó blogbejegyzéseim:
http://aprofan.blogspot.com/2009/12/szinvonalas-es-szellemes-ii.html
2009. december 4., péntek
Szabadkőműves érdekességek a nagyvilágból
Az alábbiakban néhány olyan érdekességet mutatok be, amelyek között lehet nagyobb jelentőségű (mint a női szabadkőművesség terjedése) és kisebb fajsúlyú (mint a Hip-Hop stílusú vonalzó és körző), de mindegyik figyelemre méltó a maga nemében.
A Masonic Regalia lapon mutatja be egy cikk azokat az ékszereket, amelyek Hip-Hop stílusban szabadkőműves emblémákat formáznak. A cikk szerzője felteszi a kérdést, hogy vajon kik vásárolhatják ezeket a tárgyakat?
Forrás: http://www.masonicregalia.org/masonic-regalia/masonic-jewelry-as-hip-hop-bling
Milyen egy igazi szabadkőműves épület? Van-e autentikus szabadkőműves építészet? Ezekkel a kérdésekkel szakfolyóiratokban (pl. a Régi új magyar építőművészetben) is foglalkoznak, de általában csak az a konklúzió, hogy bizony a páholyházak eklektikusak, különböző korok stílusai vegyülnek bennük. Nos, a következő képeken messziről - pontosabban magasról - felismerhető a Sao Paulo külvárosában épült szabadkőműves vendégház, amelyben a közeli Rák Kórház szabadkőműves betegeit és családtagjaikat szállásolják el.
Származási hely: Profán gondolatok a szabadkőművességről |
Forrás: http://freemasonsfordummies.blogspot.com/2009/12/now-thats-modern-lodge.html
Bulgáriában mostanában jelenik meg a két rivalizáló nagypáholy egyikének vezető tisztségviselője, Dimitar Nedkov tollából egy thriller, amelynek alapkonfliktusa az, hogy a bolgár miniszterelnök be akarja tiltani a szabadkőművességet a rózsakeresztesekkel, rotaryánusokkal és a Lyons klubbal egyetemben. A mű címe 'A Dan Brown fenyegetés'.
Származási hely: Profán gondolatok a szabadkőművességről |
Forrás: http://freemasonsfordummies.blogspot.com/2009/11/coming-to-bulgarian-bookstores-menace.html
A párizsi Nagyoriens múzeuma, amelyben nemrégiben súlyos károkat okozó tűz ütött ki, a jelentős részben állami pénzekből folyó renoválás után az állami múzeumok hálózatának lesz tagja Szabadkőműves múzeum néven.A látogatókat 2010 februárjától fogadó intézmény látványos weblapja már most megtekinthető.
Forrás: http://ovnnews.blogspot.com/2009/11/musee-de-la-franc-maconnerie.html
A pakisztáni Lahore-ban találták meg az 1783-as ún. Francken Manuscript egy példányát, amely a Perfekció Rítusát is tartalmazza. Modernizált változata a Google Books-on olvasható.
Származási hely: Profán gondolatok a szabadkőművességről |
Forrás: http://www.freemasons-freemasonry.com/Francken-Manuscript.html
Balaram Biswakumar, az UGLE által regulárisnak elismert Indiai Nagypáholy új nagymestere a nyitás híve, beiktatási ceremóniájára meghívott több nem szabadkőműves vendéget is és kifejezte azt a véleményét, hogy a női és vegyes szabadkőművesség egy évtizeden belül realitás lesz. (Gondolom, hogy a reguláris szabadkőművességen belül, hiszen azon kívül már régóta realitás.)
Származási hely: Profán gondolatok a szabadkőművességről |
Forrás: http://freemasonsfordummies.blogspot.com/2009/11/incoming-grand-master-of-india-women.html
2009. december 3., csütörtök
Az mtd@ bővülése
"Az mtd@ egy olyan, magánkezdeményezés alapján működő projekt, amelynek célja a magyarországi társadalomtudományi és történeti szociológia irodalom klasszikusainak, az adott időszak reprezentáns szellemi irányzatainak feltárása. A projekt 2003-ben indult, gyakorlatilag mindenféle intézményi- és egyéb támogatás nélkül, magánvállalkozásként, s azóta is így működik, témáját tekintve egyedüliként."
Sokáig (2007 végéig) a FSzEK portálján keresztül volt elérhető a gyűjtemény anyaga, azonban a növekedés az önállósodás irányába vitte a projektet, s az extra.hu jóvoltából önálló honlapra költözhetett, nagyobb tárhelyet kapva és új szolgáltatásokkal is kibővült. Egyetlen hiányérzetem van, nem tartalmaz kereső rendszert.
Fantasztikus munka van benne és nagyon gyorsan fejlődik. Nem is túl régen még csak néhány szabadkőműves mű volt megtalálható benne:
FEKETE IGNÁCZ: A SZABADKŐMŰVESSÉG RÖVID TÖRTÉNETE.
(http://mtdaportal.extra.hu/books/a_szabadkomuvesseg_rovid_tortenete.pdf)
Dr. BARTHA TAMÁS: A SZABADKŐMŰVESSÉG, KIMERÍTŐ FELVILÁGOSÍTÁSUL A MAGYAR
INTELLIGENTIA SZÁMÁRA
(http://mtdaportal.extra.hu/books/a_szabadkomuvesseg_kimerito_felvil%E1gositasul.pdf)
Hollós László: A szabadkőművesség története különös tekintettel a magyar szabadkőműveség fejlődésére
(http://www.fszek.hu/mtda/Hollos-A_szabadkomuvesseg.pdf)
s most újabb teljes művek és a szabadkőművességgel részben foglalkozó írások kerülnek elő tömegével:
Dr. WOLFNER PÁL t.: OSZTÁLYHARCZOK ÉS SZABADKŐMŰVESSÉG
(http://mtdaportal.extra.hu/books/wolfner_pal_osztalyharcok_es_szabadkomovesseg.pdf)
ARATÓ FRIGYES: FÖLDMÍVES SOCIALISMUS
(http://mtdaportal.extra.hu/books/arato_frigyes_foldmives_szocializmus.pdf)
Szende Pál: Alkotó és romboló munka a szabadkőművességben
(http://mtdaportal.extra.hu/books/szende_pal_alkoto_es_rombolo_munka.pdf)
dr. Csápori Gyula: ÁMÍTÁS ÉS VALÓSÁG, Adatok a szabadkőmívesség leálczázásához
(http://mtdaportal.extra.hu/books/csapori_gyula_amitas_es_valosag.pdf)
KONTRA GYŐZŐ (Gelléri Mór): VALÓSÁG ÉS ÁMÍTÁS, ADATOK A SZABADKŐMŰVESSÉG ELLENSÉGEINEK LEÁLCZÁZÁSÁHOZ
(http://mtdaportal.extra.hu/books/gelleri_mor_valosag_es_amitas.pdf)
GELLÉRI MÓR: A SZABADKŐMŰVESSÉG GYAKORLATI EREDMÉNYEI
(http://mtdaportal.extra.hu/books/gelleri_mor_a_szabadkomuvesseg_gyakorlati_eredmenyei.pdf)
A folyóiratok közül főként a Huszadik Század tartalmaz a szabadkőművesség szempontjából releváns írásokat illetve információkat. Lesz dolgom, amig feldolgozom...
2009. december 1., kedd
Szabadkőműves kiadványok forrásai
A Profán lapok egy olvasója megkérdezte, hogy honnan szerzem be a szabadkőműves kiadványokat, amelyeket a lapjaimon bemutatok?
Erre több válaszom is van.
Az első az, hogy ahonnan lehet.
Például az aukciókon vagy részt veszek, vagy vételi megbízást szoktam adni. Hozzá kell tegyem, hogy kizárólag az olcsó tételekre pályázom, a drágákat meghagyom a komolyabb tőkével rendelkezőknek. Még ezzel a hozzáállással is számos ritkaságot sikerült beszereznem.
Az aukcióknál általában olcsóbban lehet antikváriumokból beszerezni szabadkőműves tételeket. Egyrészt online kereséssel - pl. a Bookline-on, Antikvárium.hu-n, Antikva.hu-n - másrészt ismeretségi alapon.
A másik forrást azok a szabadkőművesek jelentik, akiket ismerek - vagy régebbről, vagy akiket az Indexen ill. a Profán lapokon keresztül ismertem meg. Ők néha ajándékba, néha kölcsön adnak egy-egy szabadkőműves kiadványt. Ha nagyon érdekes, de vissza kell adnom, akkor lemásolom. Ha mást nem, legalább a címlapját. Ezzel már látványos lehet a weblap.
Mint gyűjtőnek gyakran fáj a szívem, ha valamit nem tudok a ritkasága vagy az ára miatt beszerezni, de mint a szabadkőművesség tanulmányozójának és weblapkészítőnek gyakran bőven elegendőek a könyvtári források. Nagyon jó anyaga van ebből a szempontból az OSzK-nak, az Országgyűlési Könyvtárnak és az Egyetemi Könyvtárnak ill. még a Központi Szabó Ervin könyvtárnak is. Ráadásul mindezekben lehetőség van fénymásolásra, szkennelésre illetve digitális fényképek készítésére is - nagyon jutányos áron. Például a FSzEK Központi könyvtárában 600 forintért annyi oldalt lehet lefényképezni, amennyi az ember idejébe belefér.
Az így lemásolt anyagok ára sokkal olcsóbb szokott lenni, mintha megvásárolnám, vagy aukción licitálnék rájuk.
Vegyünk egy konkrét ritkaságtípust, a szabadkőműves periodikákat. A Nagyoriens lapja, a Hajnal példányai az OSzK-ban és az Országgyűlési Könyvtárban is megtalálhatók, gyakran kiegészítve egymást. A Kelet ritka 1946-1949-es számai az Országgyűlési könyvtárban és az OSzK-ban is megvannak. Az OSzK birtokolja az egyesülés utáni és a Dömötör Mihály-féle betiltás előtti számokat, sőt napjaink Keletjeit is! Nem egy lapot, vagy cikket belőlük ezekből a könyvtárakból szereztem meg másolatban.
Egyszóval csak ismerni kell a forrásokat, s akkor látványos gyűjteményt lehet összehozni kevés pénzből is.
A Dinamikus tartalmak a Profán lapcsaládban lapon a fenti források legtöbbje online kereshető a Keresések cím alatt:
http://szkp0.blogspot.com/
2009. november 30., hétfő
CRFF Newsletter 44
|
Dr. Andreas Önnerfors
Director / Senior Lecturer in History
Centre for Research into Freemasonry and Fraternalism
34, Gell Street
Sheffield S3 7QY
United Kingdom
Telephone: +44 (0)114 222 9893
Fax: +44 (0)114 222 98 94
Email: a.onnerfors@sheffield.
Website: www.freemasonry.dept.
NOW ALSO ON FACEBOOK!
Join the group "Research into Freemasonry and Fraternalism"
2009. november 21., szombat
Turisták az UGLE nagypáholyházában
„Harry herceg biztosan szabadkőművesnek áll”
Vendégségben az Angol Egyesült Nagypáholyban
Az impozáns épületben naponta többször tartanak idegenvezetést – így tekintettük meg Joe-val, az orgonistával a hatemeletes nagypáholy legbelsőbb zugait és a nagytemplomot.
megtalálható, a jó és a rossz kettősségét szimbolizálja.
A felsőbb szinteken mintegy 1400 páholy bonyolítja üléseit. Hat emelet egyenként két focipálya alapterülettel szolgálja ki a szervezetet. Az általunk bejárt szintet viszont csak ceremoniális célokra használják, évente ötvenszer. A falakon neves szabadkőművesek portréi, köztük angol királyok (akik hivatalosan soha nem lettek nagymesterek, hogy ne mondhassák: Angliát a szabadkőművesek irányítják).
Ami a mai generációt illeti, Károly herceg soha nem lett páholytag, és Williamről nem tudjuk, fontolgatja-e a csatlakozást. A tárlatvezető szerint az idősebb herceg „abban a korban van, amikor foglalkoznia kellene a gondolattal” – de azt biztosra veszi, hogy Harryt, aki nem trónörökös, előbb-utóbb „valaki be fogja szervezni, úgyis alaposan körül van véve páholytagokkal”.
Az épület tele van biblikus és kulturális szimbólumokkal. Egy díszes kripta a világháborúban elesett szabadkőműveseknek állít emléket. Mögötte pompás üvegablak az összes haderő ábrázolásával, amint a mennybéli angyalokhoz viszik a koporsót. Az épületben gyakori az arany, a miniatűr mozaiktechnika és a féldrágakövek használata, például lapis lazulival rakták ki azt a napkorongot, ami a nagytemplom bejáratánál van. Három sor bronzkapu választja el a bejárattól, és gyűlések idején minden egyes meghívottat egyenként vizsgáztatnak belépés előtt.
A lapis lazulit a dekoratív hatása miatt fontos: ókori templomok falának a borítására használták, mivel a kék féldrágakő a fénytől függően változtatta a színét. Ezért gyertyák vagy olajmécsesek világítása mellett alkalmas volt misztikus hangulat teremtésére.
Végül az art deco díszítések és az általános pompa megcsodálása után beléptünk a nagytemplom épületébe. A bronzkapu zengett a súlyos koppantótól, és rögtön megsejthettük, milyen remek akusztikája van az épületnek. A nagytemplom épület az épületben, így teljesen el van vágva a külvilágtól. A kék árnyalatai uralják, és megtalálhatjuk benne a csillagjegyek szimbólumait. Széksoraihoz a nemzeti színház üléseit vették mintául, a bejárattal szemben egy hármas trón áll.
Az idegenvezető büszkén mondta el: 1933-ban, átadása idején az épület már fűtéssel, elektromos árammal, légkondícionálással büszkélkedhetett. Ekkor Londonban még „a lakások 99.9 százalékában hideg víz és gázlámpa volt csak elérhető”, úgyhogy a látogatók a csodájára jártak. A terem közepén fekete-fehér kockás szőnyeg van, amit többfelé is felfedeztünk az épületben. Ez a jó és a rossz szimbóluma.
Végül megtudtunk egy csodás elemet is a szabadkőműves páholy történetéből: a második világháború alatt tőle keletre és nyugatra is szétbombázták a várost. A 140 napos ostrom alatt azonban az épület mégsem sérült meg. „Talán mert brit acélt építettek a falakba? Vagy esetleg az egész Luftwaffe szabadkőművesekből állt?” – tréfálkozott az idegenvezető, ahogy büszkén végigmérte a csarnokot, és felhívta a figyelmünket, mekkora kiváltság, hogy ilyen egyszerűen bejutottunk ide.
Forrás: http://kitekinto.hu/blog/2009/11/21/harry_herceg_biztosan_szabadkmvesnek_all
Kapcsolódó blogbejegyzés: http://aprofan.blogspot.com/2007/09/londoni-freemasons-hall.html
2009. november 19., csütörtök
A Kazinczy év a Fővárosi Szabó Ervin könyvtárban
A FSzEK számos - könyvtárhoz méltó - módon emlékezik meg Kazinczy Ferenc születésének 250. évfordulójáról. Honlapján Kazinczyről szóló cikkek és ajánló bibliográfiák, termeiben könyv- és képkiállítás látható.
Egyik olvasóm hívta fel a figyelmemet arra a tárlóra, amelyben Kazinczy szabadkőművességének emlékei is láthatók és küldte el a fényképét. A tárló jobb szélén kinyitott könyv képén Kazinczy szabadkőműves köténye és vállszalagja van, mellette egy szabadkőműves megemlékezés az íróról.
Származási hely: Profán gondolatok a szabadkőművességről |
A 4. emeleti Művészeti Olvasó előterében, a fénymásoló mellett berendezett mini kiállítás anyagát idén nyáron helyezték ki és mintegy egy évig lesz ott.
A könyvtár honlapján több összeállítás is foglalkozik Kazinczyval, ezeken elő-előfordul szabadkőművessége is:
"1784-től szabadkőműves. 1784–1786-ban zempléni és abaúji aljegyző, majd Kassán Török Lajos gróf mellett iskolai felügyelő, II. József modern, világi szellemű oktatási elveinek megvalósításáért küzd."
http://kazinczy2009.hu/eletrajz
"Kazinczy Ferenc földbirtokos nemesi család sarjaként látta meg a napvilágot 1759-ben. Tíz éves volt, amikor a sárospataki kollégiumban tanulmányait kezdte, ahonnan húsz éves korában előbb Kassára, később Eperjesre, végül Pestre vezetett útja, ahol joggyakorlatot folytatott. Ekkor került kapcsolatba a szabadkőműves mozgalommal, 1784-ben lett tagja a szervezetnek."
http://www.fszek.hu/konyvtaraink/kozponti_konyvtar/olvasoi_terek/olvasotermek/irodalmi_es_nyelvi_olvasoterem/kalendarium?article_id=27742&highlight_text=kazinczy
"Az 1780-as évek elején belefog Gessner-fordításába, levelezésbe kezd külföldi kortárs írókkal, 1784 elején szabadkőműves lesz. ...
A felvilágosodásról, a szabadkőművességről szólnak tankölteményei, episztolái."
http://www.fszek.hu/konyvtaraink/kozponti_konyvtar/emlekev/2009/kazinczy_ferenc?article_id=67619&highlight_text=kazinczy
"1784. január 16-án szabadkőművessé lett; felvették a Miskolcon működő Erényes Világpolgárok nevű szabadkőműves páholy tagjai közé, ahol az Orpheus fedőnevet kapta. A páholy megszűnte után belépett a Rózsa Rendbe; ott a Fichtenbaum Kálmán nevet adták neki."
http://www.fszek.hu/konyvtaraink/kozponti_konyvtar/emlekev/2009/kazinczy_ferenc?article_id=67608&highlight_text=kazinczy
Néhány bibliográfiai adat is előkerül szabadkőművességével kapcsolatban:
Kupán Árpád: Kazinczy Ferenc, a magyar szabadkőművesség első nagy személyisége
Várad, 2003. 4. sz.
http://epa.oszk.hu/00100/00181/00008/21.htm
http://www.fszek.hu/konyvtaraink/kozponti_konyvtar/emlekev/2009/kazinczy_ferenc?article_id=67608&highlight_text=kazinczy
Szilágyi Ferenc: Eperjesi szerelmek, pesti szabadkőművesség: Kazinczy kiadatlan Önéletírásából
In: Napjaink (1985), 10. sz. 34-37. p.
http://www.fszek.hu/konyvtaraink/kozponti_konyvtar/emlekev/2009/kazinczy_ferenc?article_id=67614&highlight_text=kazinczy
2009. november 13., péntek
Szabadkőművesség a Napútban
Nem tudom, hogy a Napút szerkesztői az idei 8. szám Szabadkőművesség blokkját milyen módon hozták össze - felkérték a szerzőket a Kazinczy-év kapcsán, vagy a meglevő írásokat gereblyézték össze - mindenesetre érdekes egybeesések és ellentmondások találhatóak az írásokban.
Szigeti Csaba "A Kazinczy-net régen és manapság" című cikkében is előkerül Angelo Soliman, a tudós bécsi szerecsen - az, aki a rákövetkező Péterfy Gergely: Kazinczy és Soliman (Egy fejezet a PhD értekezésből) írásnak főhőse.
Igazán elolvashatta volna Szigeti ezt a tanulmányt. Akkor nem írta volna azt egy - jóindulatú, de naív - mondatában, hogy 'Európába került egy afrikai származású, fekete bőrű "szerecseny", aki belépett a szabadkőművességbe, majd erre arra látogatott, mígnem megtelepedett Bécsben. ' Csupán hat oldalnyira ettől megtalálhatta volna Péterfy reális beszámolóját Angelo Soliman Bécsbe kerüléséről. Ugyanis nem magától "került" Európába, hanem eladták és megvásárolták, Lobkowitz herceg pedig az ajándékba kapott rabszolgát kísérleti alanyként taníttatta - arra volt kíváncsi, hogy egy néger képes-e nyelveket és tudományos ismereteket magas szinten elsajátítani. Tehát Angelo Soliman nem "megtelepedett" Bécsben, hanem ide hozták és itt szolgálta gazdáját. Az már egy másik kérdés, hogy ragyogó szellemének hála híressé vált, mint "tudós szerecseny"; s szerencséjének köszönhetően pedig - fáraó játékon nyert vagyonából - megválthatta magát.
A blokk talán legjobb műve Benedek Szabolcs: Mítoszok a szabadkőművesség körül című írása, amelyben cáfolja a Rosslyn kápolna szabadkőművességének legendáját, az USA - alapítóinak, elnökeinek, városterveinek stb. - szabadkőművességéről szóló hiedelmeket oszlatja el, illetve a Trianoni békének a szabadkőművesek által a magyarok megnyomorítására kitervelt voltát kérdőjelezi meg. A dégi kastély disztermének és a budatétényi pincekápolna szabadkőművességét is joggal vitatja.
A Rosslynnal kapcsolatos érvek (melyek a "The Rosslyn Hoax?" c. könyvből származnak) között az egyiket viszont nem tartom elég fajsúlyosnak - a régi skót szabadkőművesség két fokúságával érvel az állítólagos Inas, Legény és Mester oszlop szabadkőművessége ellen. Viszont a Rosslyn legendát terjesztők nem mindegyike szerepelteti érvei között a Legény oszlopot - ezek a vélemények már elfogadhatók a szabadkőműves kutatók számára?
Kapcsolódó cikkek:
http://szkp4.blogspot.com/2009/11/szigeti-csaba-kazinczy-net-regen-es.html
http://szkp4.blogspot.com/2009/11/peterfy-gergely-kazinczy-es-soliman.html
http://szkp4.blogspot.com/2009/11/mate-j-gyorgy-halal-szeretete.html
http://szkp4.blogspot.com/2009/11/benedek-szabolcs-mitoszok.html
2009. november 6., péntek
Feloldották Angliában a bírák bejelentési kötelezettségét szabadkőművességükről
Ugyanaz a Jack Straw isnmertette november 5-én a bejelentési kötelezettség feloldását, aki 12 éve főszerepet játszott a bevezetésében.
Az 1997-es választásokban a Munkáspárt egyik témája volt annak követelése, hogy az igazságszolgáltatásban dolgozók deklarálják a szabadkőműves tagságukat. Egy 1987. márciusában közzétett belügyminisztériumi jelentés végkövetkeztetése az volt, hogy a közbizalmat aláássa a vezető tisztviselők titkos társasági tagsága. Ezen az általános kijelentésen kívül konkrét bizonyítékokat nem találtak a szabadkőművesek ellen. A vizsgálatnak, ill. a szabadkőműves tagságnak a politikai harcban való felhasználása valószínűleg összefüggésben lehetett Stephen Knight 1984-ben megjelent és nagy port felvert 'A testvériség' (The Brotherhood) című szabadkőműves ellenes könyvével.
Mivel a Munkáspárt májusban nyert a választásokon, be is vezették a bírók és rendőrbírók számára ezt a bejelentési kötelezettséget. Ezt néhány más foglalkozásra is kiterjesztették, mint pl. a rendőrség és a büntetésvégrehajtás tisztjeire.
Idén májusban az Angol Egyesült Nagypáholy (UGLE) kérte a rendelkezés felülvizsgálatát az Európai Emberi Jogi Bíróság határozataira hivatkozva, amelyek az Olasz Nagyoriens beadványai alapján születtek és Olaszország hasonló gyakorlatát (a közhivatalokba jelentkezőknek kellett szabadkőműves tagságukról nyilatkozni) ítélték el. (Ezeket az olaszországi rendelkezéseket pedig feltehetően a P2 botrány kapcsán hozhatták meg.)
Az angol igazságügyben az EU bíróságának a fenti határozatai alapján és az elmúlt 12 év tapasztalatainak elemzése után (nem voltak az eljáró bírók esetében szabadkőművességükre visszavezethető mulasztások vagy hibás döntések) döntöttek úgy, hogy megszüntetik ezt a megkülönböztető rendelkezést. Jack Straw hozzátette, hogy a meglevő ellenőrzési rendszer kellő biztosítékokat nyújt az igazságügy megfelelő működésére.
Az UGLE elégedett a döntéssel, de elvárja hogy ezt a bírókon túlmenően mindazokra a foglalkozásokra is érvényesítsék, amelyeknél még fennáll a bejelentési kötelezettség.
Források:
http://www.guardian.co.uk/politics/blog/2009/nov/05/jack-straw-judges-masons
http://www.guardian.co.uk/uk/2009/nov/05/freemasons-judges-magistrates-review-policy
http://www.freemasons-freemasonry.com/phpnews/show_news.php?uid=73
http://freemasonsfordummies.blogspot.com/2009/11/jack-straw-rescinds-englands-anti.html
http://www.mqmagazine.co.uk/issue-22/p-35.php
2009. október 31., szombat
CRFF Newsletter 43
|
Dr. Andreas Önnerfors
Director / Senior Lecturer in History
Centre for Research into Freemasonry and Fraternalism
34, Gell Street
Sheffield S3 7QY
United Kingdom
Telephone: +44 (0)114 222 9893
Fax: +44 (0)114 222 98 94
Email: a.onnerfors@sheffield.
Website: www.freemasonry.dept.
NOW ALSO ON FACEBOOK!
Join the group "Research into Freemasonry and Fraternalism"
A legolvasottabb bejegyzések
-
Érdekes dolgot vettem észre a Wikipédián, miközben a Nyolcak avantgard festőcsoport szabadkőműves tagjairól, Kernstok Károlyról és Orbán De...
-
A magyarországi szabadkőművesség aranykorának szokták nevezni az 1868 - 1919 közötti korszakot. Ebben az időszakban számos páholyban jelent...
-
Napraforgó Páholy A Magyarországi Női Páholy Napraforgó Páholy (A Magyar Nagyoriens címén) 1132 Budapest Visegrádi u. 60. noipahol...
-
A hülyeség - vagy a kontrollálatlan "információ" átvétel, avagy szenzációhajhászás egyre csak terjed. Most éppen egy arkansasi...
-
Ady szabadkőműves relikviái Több érdekes cikk is foglalkozott mostanában Ady relikviákkal és ezek között szabadkőművességével kapcsolatos ...
-
2019. június 18-án, életének 84. évében elhunyt Berényi Zsuzsanna Ágnes, a szabadkőművesség kutatója. Számos könyvet, számtalan cikket ír...
-
Újra elkezdett terjedni egyes weblapokon az Albert Pike három világháborúja címen ismert egyik klasszikus konteó (konspirációs teória). E sz...
-
Az alábbiakban néhány olyan érdekességet mutatok be, amelyek között lehet nagyobb jelentőségű (mint a női szabadkőművesség terjedése) és kis...
-
"Masonic Mystery" Game for Android Phones "Masonic Mystery," a locked room puzzle game, is now available f...
Blogarchívum
-
►
2014
(25)
- ► szeptember (1)
-
►
2013
(18)
- ► szeptember (1)
-
►
2011
(36)
- ► szeptember (3)
-
►
2010
(44)
- ► szeptember (2)
-
►
2008
(48)
- ► szeptember (5)
-
►
2007
(35)
- ► szeptember (9)